See aami on Wiktionary
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "et",
"2": "noun form"
},
"expansion": "aami",
"name": "head"
}
],
"lang": "Estonian",
"lang_code": "et",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "33 33 33",
"kind": "other",
"name": "Estonian entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "33 33 33",
"kind": "other",
"name": "Pages with 3 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "33 33 33",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"form_of": [
{
"word": "aam"
}
],
"glosses": [
"genitive singular of aam"
],
"id": "en-aami-et-noun-m9NWP5mg",
"links": [
[
"aam",
"aam#Estonian"
]
],
"tags": [
"form-of",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "33 33 33",
"kind": "other",
"name": "Estonian entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "33 33 33",
"kind": "other",
"name": "Pages with 3 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "33 33 33",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"form_of": [
{
"word": "aam"
}
],
"glosses": [
"partitive singular of aam"
],
"id": "en-aami-et-noun-7pRsKmgq",
"links": [
[
"aam",
"aam#Estonian"
]
],
"tags": [
"form-of",
"partitive",
"singular"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "33 33 33",
"kind": "other",
"name": "Estonian entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "33 33 33",
"kind": "other",
"name": "Pages with 3 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "33 33 33",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"form_of": [
{
"word": "aam"
}
],
"glosses": [
"illative singular of aam"
],
"id": "en-aami-et-noun-ICq7mEW2",
"links": [
[
"aam",
"aam#Estonian"
]
],
"tags": [
"form-of",
"illative",
"singular"
]
}
],
"word": "aami"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "gmq-osw-lat",
"3": "ām"
},
"expansion": "Late Old Swedish ām",
"name": "bor"
},
{
"args": {
"1": "sv",
"2": "åm"
},
"expansion": "Swedish åm",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "la",
"3": "ama"
},
"expansion": "Latin ama",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "grc",
"3": "ἄμη",
"4": "",
"5": "bucket"
},
"expansion": "Ancient Greek ἄμη (ámē, “bucket”)",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "Borrowed from Late Old Swedish ām (modern Swedish åm), from Latin ama, from Ancient Greek ἄμη (ámē, “bucket”).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "aami",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aami",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aameja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aameissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aameista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aameihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aameilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aameilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aameille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aameina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aameiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aamitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aameitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aamini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aameissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aameistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aameihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aameillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aameiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aameilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaminani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aameinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aameikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aamittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aameittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aameineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aamisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aameissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aameistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aameihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aameillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aameiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aameillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaminasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aameinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aameiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aamittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aameittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aameinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aamimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aameissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aameistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aameihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aameillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aameiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aameillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaminamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aameinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aameiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aamittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aameittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aameinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aaminne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaminne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaminne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaminne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaminne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaminne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aaminne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aameissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aameistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aameihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aameillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aameiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aameillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaminanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aameinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aameiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aamittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aameittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aameinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aaminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aaminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aameissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aameissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aameistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aameistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aameihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aameillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aameillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aameiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aameiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aameilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aameillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaminaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaminansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aameinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aameinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aamiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aameikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aameiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aamittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aameittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aameittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aameineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "aameinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "aami",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "aami",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "aam",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 3 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Units of measure",
"orig": "fi:Units of measure",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"An old unit of volume, 157.03 litres."
],
"id": "en-aami-fi-noun-h~ajA8s9",
"links": [
[
"volume",
"volume"
],
[
"litre",
"litre"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈɑːmi/"
},
{
"ipa": "[ˈɑ̝ːmi]"
},
{
"rhymes": "-ɑːmi"
}
],
"word": "aami"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "css",
"2": "verb"
},
"expansion": "aami",
"name": "head"
}
],
"lang": "Southern Ohlone",
"lang_code": "css",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 3 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Southern Ohlone entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"bewitch"
],
"id": "en-aami-css-verb-g2HuCYJW",
"links": [
[
"bewitch",
"bewitch"
]
]
}
],
"word": "aami"
}
{
"categories": [
"Estonian entries with incorrect language header",
"Estonian non-lemma forms",
"Estonian noun forms",
"Pages with 3 entries",
"Pages with entries"
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "et",
"2": "noun form"
},
"expansion": "aami",
"name": "head"
}
],
"lang": "Estonian",
"lang_code": "et",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"form_of": [
{
"word": "aam"
}
],
"glosses": [
"genitive singular of aam"
],
"links": [
[
"aam",
"aam#Estonian"
]
],
"tags": [
"form-of",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form_of": [
{
"word": "aam"
}
],
"glosses": [
"partitive singular of aam"
],
"links": [
[
"aam",
"aam#Estonian"
]
],
"tags": [
"form-of",
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form_of": [
{
"word": "aam"
}
],
"glosses": [
"illative singular of aam"
],
"links": [
[
"aam",
"aam#Estonian"
]
],
"tags": [
"form-of",
"illative",
"singular"
]
}
],
"word": "aami"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "gmq-osw-lat",
"3": "ām"
},
"expansion": "Late Old Swedish ām",
"name": "bor"
},
{
"args": {
"1": "sv",
"2": "åm"
},
"expansion": "Swedish åm",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "la",
"3": "ama"
},
"expansion": "Latin ama",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "grc",
"3": "ἄμη",
"4": "",
"5": "bucket"
},
"expansion": "Ancient Greek ἄμη (ámē, “bucket”)",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "Borrowed from Late Old Swedish ām (modern Swedish åm), from Latin ama, from Ancient Greek ἄμη (ámē, “bucket”).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "aami",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aami",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aameja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aameissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aameista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aameihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aameilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aameilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aameille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aameina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aameiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aamitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aameitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aamini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aameissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aameistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aameihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aameillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aameiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aameilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaminani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aameinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aameikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aamittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aameittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aameineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aamisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aameissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aameistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aameihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aameillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aameiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aameillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaminasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aameinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aameiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aamittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aameittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aameinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aamimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aameissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aameistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aameihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aameillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aameiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aameillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaminamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aameinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aameiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aamittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aameittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aameinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aaminne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaminne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaminne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaminne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaminne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaminne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aaminne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aameissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aameistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aameihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aameillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aameiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aameillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaminanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aameinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aameiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aamittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aameittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aameinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aaminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aaminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aaminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aameissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aameissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aameistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aameistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aameihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aameillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aameillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aameiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aameiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aamilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aamillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aameilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aameillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aaminaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aaminansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aameinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aameinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aamikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aamiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aameikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aameiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aamittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aamittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aameittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aameittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aameineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "aameinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "aami",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "aami",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "aam",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish terms borrowed from Late Old Swedish",
"Finnish terms derived from Ancient Greek",
"Finnish terms derived from Late Old Swedish",
"Finnish terms derived from Latin",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 3 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑːmi",
"Rhymes:Finnish/ɑːmi/2 syllables",
"fi:Units of measure"
],
"glosses": [
"An old unit of volume, 157.03 litres."
],
"links": [
[
"volume",
"volume"
],
[
"litre",
"litre"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈɑːmi/"
},
{
"ipa": "[ˈɑ̝ːmi]"
},
{
"rhymes": "-ɑːmi"
}
],
"word": "aami"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "css",
"2": "verb"
},
"expansion": "aami",
"name": "head"
}
],
"lang": "Southern Ohlone",
"lang_code": "css",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
"Pages with 3 entries",
"Pages with entries",
"Southern Ohlone entries with incorrect language header",
"Southern Ohlone lemmas",
"Southern Ohlone verbs"
],
"glosses": [
"bewitch"
],
"links": [
[
"bewitch",
"bewitch"
]
]
}
],
"word": "aami"
}
Download raw JSONL data for aami meaning in All languages combined (20.8kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-13 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.